Hlboké životné otázky

Človeku sa niekedy proste stane, že sa v živote tak trochu stratí. Že stratí životný smer, že stratí to, prečo žil. A možno to ani nikdy nenašiel. Keď sa človek príliš skoro ponorí do kolieska povinností, škola, práca, povinnosti, platenia poplatkov, daní a má toho tak veľa, aby proste prežil, tak ho možno ani nenapadne zamýšľať sa nad tým, aký by mal mať životný smer, nad tým, čo je v živote dôležité, aké má hodnoty a všetky životné otázky, ktoré si ľudia kladú už od nepamäti.

Niekto si ich možno aj niekedy v mladosti kládol, ale koliesko povinností ich skrátka odložilo niekam ďaleko a hlavne hlboko.

Ako to však s tým životom je. Ako to robiť aby žil človek rád, dobre, správne. Aby mal jeho život zmysel. Aké sú tie hodnoty, pre ktoré chce človek žiť? Tieto a ďalšie otázky si ľudia kladú už od nepamäti a nikdy na ne nebolo ľahké odpovedať. Ako odpovede na ne vznikali celé filozofické prúdy a teórie.  Základný rozdiel je stanovený už Platónom a Aristotelom. Kým platón založil idealistický racionalistický prúd , Aristoteles bol zakladateľ opačnej empirickej a materialistickej teórie. Čo tým chcem povedať je, že odpovede na tieto otázke sa neustále rôznili a naozaj na ne neexistujú odpovede, ktoré by uspokojili každého. Je potreba nájsť pre tieto otázky odpovede sám v sebe.

Dnes to ale je väčšinou tak, že sú ľudia pohltený všetkým tým, čo skrátka musia a najpálčivejšie otázky, ktoré im šrotujú v hlave sú to aká ppc reklamabude najideálnejšia, či majú skutočne dostatočný nivelačný systém na dlažbu a to, aký kompresordo auta kúpiť. To, aby sa dnes zaoberal niekto otázkami typu, čo je v živote naozaj dôležité, aký má život zmysel, aké hodnoty sú dôležité a ako svoj život nasmerovať je dnes veľkou ale čoraz potrebnejšou otázkou.

Rate this post